Naučná stezka Borovnice 20.7.2011

 

Naučná stezka počítá i se skutečným větrným mlýnem

Borovnice – Několik let se snaží sdružení Větrák připomínat zajímavou historii větrných mlýnů u obce. Hlavním cílem je obnova památky, která „zmizela“ v druhé polovině minulého století. 

Údajně měl mlýn být umístěn do skanzenu, zůstal rozebrán a pravděpodobně už není možné ho obnovit. Nyní Větrák společně se sdružením Podzvičinsko připravilo projekt na novou naučnou stezku Za zlatem a větrnými mlýny. Její součástí bude otočný větrný mlýn v reálné velikosti.

 

Trasa stezky je umístěna do okolí obce Borovnice a Vidochov a měří zhruba 5,6 kilometru. Prostřednictvím ní je možné doputovat od míst, kde původně stávaly jedny z posledních větrných mlýnů v Čechách až do již málem zapomenutého areálu středověkých zlatých dolů na katastru obcí Vidochov a Stupná.

 

Pro návštěvníky je zde připraveno mnoho zajímavých informací o historii a chodu větrných mlýnů, těžbě zlata a krásné všeobklopující podkrkonošské přírodě. O té se mohou turisté přesvědčit sami na vyhlídkách, které stezka nabízí v hojné koncentraci. V délce celé trasy bude možné nalézt celkem 8 informačních tabulí,“ informovala Klára Davidová z Podzvičinska. Hlavní atrakcí stezky bude již zmíněný větrný mlýn a bývalé zlaté doly ve Zlatnici. Na projekt obě sdružení podala žádost na maximální možnou částku jeden a půl milionu korun. Dotace může činit až devadesát procent.
Stezka pro všechny generace

Celá stezka upozorňuje především na zaniklé technické bohatství předků a neodmyslitelnou historii spojenou s touto oblastí. Cílem je přiblížení dané lokality turistům a návštěvníkům v rámci celého Podkrkonoší. Své zde naleznou jak rodiny s dětmi, tak i generace starší či hendikepovaní. Bude vhodnou alternativou pro školní i školkové výpravy,“ doplnila Davidová. Sdružení Větrák na místě původního mlýna například umístilo desku, historii větrného mlynářství v regionu připomnělo výstavou. Začátkem letoška se podílelo na výstavě Muzea Podkrkonoší v Trutnově, která byla věnována větrným mlýnům severovýchodních Čech.

                                                                                   Bedřich Machek Krkonošský DENÍK 20.7.2011

 MODEL VĚTRNÉHO MLÝNA, který by se mohl ve skutečné velikosti stát součástí plánované naučné stezky.

 MODEL VĚTRNÉHO MLÝNA, který by se mohl ve skutečné velikosti stát součástí plánované naučné stezky.